Народната традиция е свързана и с обичая коледуване.Коледарите обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай. Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др
. Една от основните цели на коледуването е да се оповестят раждането на ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях звучи съдбовно.
„Сурва,сурва година,
весела година!
Едър клас на нива
голям грозд на лоза,
жълт мамул на леса,
пълна къща с коприна,
червена ябълка в градина,
живо-здраво до година,
до година, до амина!
Народно благопожелание
Тиха нощ,
Свята нощ
всичко спи
сал еднасвята двойка
над своя син бди,
над главица със руси коси.
А навред тишина,
а навред тишина…
Коледа е! Нека всички бъдим по-добри, по-здрави и по-разумни през новата година. Дните са дълги, годините са кратки … Пожелавам на всички много споделени мигове с любимите хора, топлина и спокойствие, творческа реализация и сигурност през новата година!
Пожелавам го и на себе си, на хората около мен, на съпруга ми и на детето си.Новата година ще мине като миг, дано догодина по това време спомените са добри и да сме постигнали нашите цели. Нека бъдем заедно у дома, а не разпилени по света, всичко се постига когато сме заедно, когато сме си у дома.
No comments:
Post a Comment